Zwiedzanie Mazur
POZNAJEMY MAZURY OD ŚRODKA
Jako rodowity Mazur i autor przewodnika „Mazury od środka” zapraszam Państwa na wspólne wycieczki po tej pięknej i kryjącej wciąż wiele tajemnic krainie. Można tutaj zobaczyć wiele zadziwiających rzeczy i ujmujących swoim pięknem krajobrazów. Jednocześnie sądzę, iż posiadają Państwo własne, szczególne zainteresowania, np.: przyrodą, historią i zabytkami, czy turystyką wodną lub rowerową, które podczas pobytu na Mazurach mogą być w oryginalny sposób rozwijane. Oto przykładowe propozycje takich wycieczek:
- „Szlakiem legendarnych Galindów” – wycieczka w wersji krótszej i dłuższej; pierwsza wersja jest wyprawą, zaczynającą się od wzgórza św. Brunona w Giżycku, poprzez Piękną Górę i Sterławki Wielkie do najlepiej zachowanego grodziska galindzkiego w Jeziorku i kurhanu nad jeziorem Orło; druga – dłuższa wersja – wiedzie nad jeziorem Kruklin do Kruklanek i do głazu ofiarnego w Jakunówku, a następnie do największego grodziska galindzkiego we wsi Grodzisko; w obu propozycjach znajdują się też dodatkowe atrakcje krajobrazowo-rekreacyjne (punkty widokowe, urokliwe, dzikie kąpieliska itp.)
- „Szlakiem krzyżackich zamków i dworów pruskich” – wycieczka rozpoczyna się od zwiedzania krzyżackiego zamku i bazyliki obronnej w Kętrzynie, następnie dworu w Rodelach, zamku krzyżackiego w Barcianach, dworów w Jegławkach i Skandławkach, a kończy przy pałacu w Sztynorcie Wielkim; przewidziane są również dodatkowe atrakcje na życzenie.
- „Szlakiem wojennych fortyfikacji” – wycieczka rozpoczyna się zwiedzaniem jedynego, zachowanego bunkra Giżyckiego Rejonu Umocnionego w Martianach, następnie Kwatery Hitlera „Wolfschanze” w Gierłoży, Kwatery Wojsk Lądowych w Mamerkach, cmentarza pierwszowojennego z punktem widokowym pod Węgorzewem i kończy w Kwaterze Himmlera „Hochwald” w Pozezdrzu.
- „Szlakiem Kanału Mazurskiego” – rozpoczynająca się w Mamerkach wycieczka, łącząca zwiedzanie budowli hydrotechnicznych niedokończonego połączenia Wielkich Jezior Mazurskich z Bałtykiem oraz bardzo interesujących przyrodniczo i krajobrazowo miejsc na północnych Mazurach; śluzy Leśniewo Górne i Dolne, wieża Bismarcka w Srokowie, jezioro Rydzówka, śluza Piaski (Guje), Las Marszałkowski i punkty widokowe jeziora Oświn, cmentarz w Brzeźnicy, śluza Długopole, śluza Bajory Małe, rynek i muzeum w Srokowie.
- „Szlak jezior rynnowych” – wycieczka w niepowtarzalny krajobraz długiej rynny morenowej jezior Wojnowo i Buwełno; Święta Góra w Staświnach, punkty widokowe Wojnowa i Buwełna, karczma Stara Kuźnia w Przykopie, Bagna Nietlickie, cmentarz rodowy i dawny pałac w Ubliku, wypoczynek nad Zielonym Jeziorem.
- „Prusy Książęce i Prusy Królewskie” – wycieczka na pogranicze Warmii i Mazur; pałac w Drogoszach, bazylika w Świętej Lipce, słup graniczny Prus Książęcych i kapliczki pielgrzymkowe, zamek i katedra w Reszlu.
- „Mazury ezoteryczne” – dwie propozycje wycieczek po mało znanych i tajemniczych miejscach Mazur; pierwsza, krótsza – Piękna Góra, głaz dziwiszewski, ruiny grobowca Tautenburgów w Dobie, kościół w Radziejach, punkt widokowy na jezioro Dobskie w Pilwie, kaplica grobowa Lehndorffów w Sztynorcie, punkt widokowy na moście sztynorckim, zakończenie na kąpielisku nad Darginem; druga, dłuższa – głaz ofiarny w Jakunówku, wzgórze zamkowe w Grodzisku, grobowiec w Zakałczu Wielkim, piramida w Rapie, ruiny pałacu w Mieduniszkach Wielkich.
- „Dzikie Mazury” – wyprawy do Puszczy Boreckiej; stacja hodowli żubrów, diabelski kamień, puszczańskie jeziora i legendy; dla zainteresowanych istnieje możliwość organizacji wypraw konnych z noclegiem w puszczy.
- „Mazury dla dzieci” – wycieczka podzielona na dwa etapy – park dzikich zwierząt w Okrągłym i zabawy w wiosce indiańskiej w Spytkowie; istnieje też możliwość całodziennej wyprawy do Republiki Ściborskiej telewizyjnego „Biegnącego Wilka” w Ściborkach, niedaleko Rapy.
- „Szlaki wodne” – istnieje możliwość organizacji spływów kajakowych o różnym stopniu trudności i długości po interesujących okolicznych szlakach wodnych; rzeka Sapina, rzeka Łaźna Struga (źródła rzeki Ełk), Dejguńska Struga, szlak rynnowy Wojnowo-Buwełno, szlak Jeziora Wydmińskiego, połączonych ze zwiedzaniem okolicznych atrakcji.
Wszystkie te propozycje są plastyczne; mogą być ograniczane, poszerzane, łączone, w zależności od Państwa zainteresowania i zapotrzebowania. Zakładam, że po wyrażeniu chęci na skorzystanie z takiej oferty, spotykam się z Państwem i wspólnie planujemy wycieczkę. Wnoszę, iż obsługiwane będą niewielkie, rodzinne lub przyjacielskie grupy, dysponujące własnymi środkami transportu, dla których będę pełnił rolę mazurskiego opiekuna i satysfakcjonującego cicerone.
Na zdjęciach: z Jolantą i Aleksandrem Kwaśniewskimi w Kwaterze Hitlera w Gierłoży koło Kętrzyna oraz z brytyjskim historykiem i pisarzem Davidem Irvingiem w Kwaterze Himmlera w Pozezdrzu.